yüzleşme yazıları

Sözü edilen İttihat ve Terakki Cemiyeti mademki bugün meydanda değildir, bunun taşınır ve taşınmaz malları kimindir?..

Bilinir ki, kullanım hakkı bizim medeni hukukumuzda üçe ayrılır; nakliyat, halefiyyeti ihya ve mubahattır. Mesela bir kimse diğer bir insanın mülkünü satın alırsa o malı kendisine intikal eder. İntikal, vasiyet, hibe de böyle…

Bir adamın malının ailesine intikali halefiyyet (birinin yerine/üzerine geçme) yoluyla olur.

Sahipsiz arazilerden bir kısmını ihyada sebep kendine mâl edinmektir. Buna karşılık tüzel kişilerin hukuku, kişilerin hukuku gibi olacağından İttihat saltanatının ölümü üzerine taşınır ve taşınmaz malları hazineye ait olup hazinece el konulması gerekir. Nasıl ki vakfedilen mallar kamunun malıdır, bu da öyledir. Çünkü bütün milletin hakkı vardır.

Teceddüd Fırkası[1] varis (mirasçı) olamaz. Çünkü o sülaleden olmadığını kendisi de söylüyor. Ve madem ki kullanım hakkı ve hakkı temellükte (üstüne alma) sebeplerin devamlılığı gerekir. Ve bugün ise bu sebepler ortadan kalkmıştır. Zira veraset yoktur ki bırakılan malların aynına hak doğsun. Buna karşılık bir şey kesinleşince bütün maddeleriyle kesinleşir, genel kuralına göre ortadan kalkmış olan İttihat ve Terakki’nin mallarına hazinenin el koyması kanunidir.  Bu adeta şaka gibidir.

Ne gerek, bir eşkiyalık ocağı milletten bir çok taşınır ve taşınmaz malları mahvederek, zulmederek aldıktan sonra hükümetçe tepesine binilse de, elde edilen eşyanın hakiki sahibi çıkıp gelmez ise veya kamuya ait ise ne olur? Hazineye verilmez mi?

Zorbanın elindeki malların müsaderesi de böyle değil midir? Demek isteriz ki hükümet şimdiden tüzel kişilik adına olan taşınır ve taşınmaz mallar için hazine memuruna emir verebilir.

Artık bu millet bu vatan adalet görmek istiyor. Yetmez mi bu masum milletin gördüğü zulüm ve haksızlık!

Cennetmekan Abdülhamid Han zamanında millet ip kuşanıyordu diyorduk. Millet şimdi o ip de pahalı olduğu için alamıyor, kuşaksız geziyor!.. Bu hale getirdiler. Ne yapalım…


[1] İttihat Terakki “öldükten” sonra, “Biz İttihatçı değiliz” diye kurulan siyasi parti.

GEÇ KALMIŞ BİR DOĞRU TEDBİR ve CEMİYET’in MALLARI (3-son)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s