YAKIP KAÇTILAR MI, YOKSA…

İzmir 18/9/1338, BEYANNAME  Numara (5)

  1. Ordumuz tarafından istihlas ve düşmandan tathir edilen (kurtarılan ve temizlenen) mahallerde bulunan Rum ve Ermeniler ile düşmanın Yunanistan’a götürmek üzere getirdiği halde ordumuzun tazyiki üzerine sahilde ve İzmir’de terk etmeye mecbur olduğu Rum ve Ermenilerin eli silah tutanlarının resmen ve alenen Yunan ordusuna iltihak (katılmak) ve teşkilatı mahsusalarıyla (özel birlikleriyle) da aleyhimizde silah (kullanmak-tu) ve kasabatı ihrak (kasabaları yakmak) ve ahaliyi masumeye (masum halka) zulüm ve işkence ettikleri sabit ve mütehakkik  olandan (doğrulanandan) bunların yeniden Yunan ordusuna iltihak ederek düşmanın menafii (düşman yararına) kuvvetini teşkil ve tezyidine (arttırmasına) mahal bırakmamak için on sekiz yaşından kırk beş yaşına kadar olanlar sulhun akdine kadar usera  (esirler) garnizonlarında bulundurulacaktır.
  2.  18-45 Yaşından hariç bulunan gerek İzmirli ve gerekse dahili memalikinden (memleket içlerinden) gelmiş olan Rum ve Ermeni ailelerinin Türkiye haricine gitmeleri hakkındaki müsaade 30 Eylül sene 1338 (1922) akşamına kadar caridir (geçerlidir). 30 Eylül akşamından sonra huzur ve sukûnu umumiyeyi (toplumun huzur ve sükûnunu) ve emniyeti askeriyeyi (askeri güvenliği) tehdit vaziyetinde kalacak olanların harp mıntıkası (bölgesi) haricine sevk olunacakları beyan olunur.
  3. Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümeti istirdat olunan (geri alınan) mıntıkada Yunan ordusu enkazını teşkilatı mahsusayı taharriyesini tenkil (özel birliklerinin temizlenip cezalandırılması) için tedabiri katiyeyi ittihaz etmiş (etkili tedbirler gerekmiş) olduğundan bilatefrik (ayrımsız) ordumuz hep umum ahalinin (bütün halkın) iş ve güçleriyle iştigal etmek üzere evlerine ve köylerine avdet (dönme) lüzumunu tebliğ olunur (bildirir).

Ordu Kumandanı Ferik Nurettin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s