16/9/1338 (16 Eylül 1922) tarihli Ahenk gazetesinde,  Ordu Kumandanı Ferik (korgeneral) Nurettin imzalı, 16 Eylül tarihli ve 5 Numaralı, üç maddelik örfi idare beyannamesi (sıkıyönetim bildirisi) yayınlanır.

Ben bu bildiriyi daha önce de yayınladığımda, “İstiklâl Harbi”ne  “Kurtuluş Savaşı” diyerek allayıp pullayan, toz kondurmayanlardan çıt çıkmıyor! Neden acaba?

Söz konusu üç maddelik bildirinin ilk iki maddesi şöyledir:

“İzmir, 18/9/1338 , BEYANNAME  Numara (5)

1-         Ordumuz tarafından istihlas (kurtarılan) ve düşmandan tathir edilen (temizlenen) mahallerde bulunan Rum ve Ermeniler ile düşmanın Yunanistan’a götürmek üzere getirdiği halde ordumuzun tazyiki üzerine sevahilde (sahilde) ve İzmir’de terk etmeye mecbur olduğu Rum ve Ermenilerin eli silah tutanlarının resmen ve alenen Yunan ordusuna iltihak ve teşkilatı mahsusalarıyla da  aleyhimizde silah (iki kelime okunamadı) ve kasabatı ihrak (kasabaları yakmak) ve ahaliyi masumeye zulüm ve işkence edenleri sabit ve mütehakkık olanlardan (doğrulananlardan) bunların yeniden Yunan ordusuna iltihak ederek düşmanın menabi kuvvetini teşkil ve (okunamadı) bırakmamak için on sekiz yaşından kırk beş yaşına kadar olanlar esir garnizonlarında bulundurulacaktır.

2-         18-45 Yaşından hariç bulunan gerek İzmirli ve gerekse dahil memalikinden (memleket içlerinden) gelmiş olan Rum ve Ermeni ailelerinin Türkiye haricine gitmeleri hakkındaki müsaade 30 Eylül sene 1338 akşamına kadar caridir (geçerlidir). 30 Eylül akşamından sonra huzur ve sükûnu umumiyeyi ve emniyeti askeriyeyi (okunamadı) olanların harp mıntıkası haricine sevk olunacakları beyan olunur. ..

Ordu Kumandanı Ferik Nurettin”

 “Aile” sözlük anlamıyla “erkeğin karısı”dır, ama o zamanlar yaygın olarak koca dışındaki ev halkı; çocuk, kadın ve yaşlıları tarif için de kullanılır. Haydi silah tutan 18-45 yaş rası erkekleri “kollektif suç” isnadı ile topladın. Aileler de mi Yunan ordusu ile işbirliği yapmıştır?

Hakikati bıkmadan aramak ve hakikatle yüzleşmek şart!

Yoksa bir yüzyıl daha “İstiklâlci Mustafa Kemalciler” ile “Kurtuluşçu Atatürkçüler”in tahterevallisinde iner-çıkar memleket…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s